Adalet Mezunlarına Hukuk Fakültesi Dikey Geçiş

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Bosna Hersek Balkanlar coğrafyasının en güzel ülkelerinden biridir. Eksi Yugoslavya nın parçalanmasından sonra, ülke bağımsızlığını ilan etmiş ve huzurlu bir yaşam ile kalkınma sürecine girmiştir. Ülke nüfusunun son derece önemli kısmını Müslüman Boşnak halkı oluşturmaktadır. Bunun yanında, Hırvat ve Sırp vatandaşları da yaşamlarını sürdürmektedir.

Ülkenin başkenti Saraybosnadır. Bunun yanında, Travnik, Mostar, Bihac, Tuzla, Srebrenitza, Neum, Zenica gibi şehirleri de bulunmaktadır. Ülkenin yeşiller içinde, doğal güzellikleri ön planda olan bir coğrafyaya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Karasal iklim hakimdir , bu yönü ile ülkemizin çoğu bölgesinde iklimi ile benzerlik göstermektedir.

Bosna Hersek in Anadolu ve Türk insanı için önemi büyüktür. Bunun en önemli nedeni halkının yarısından fazlasının Müslüman Boşnaklardan oluşmasıdır. Öte yandan, uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan topraklardan söz etmekteyiz. Kültürel ve geleneksel bir bağ bulunmaktadır. Ahlak yapısı, yaşam şekli ve gelenekler iki ülke halkı birbirine bağlamaktadır. Bu nedenle, Boşnak halkı ile Türk halkı arasında kopmaz bir sevgi bağı bulunmaktadır.

Bosna Hersek te Üniversite Eğitimi

Bosna Hersek in bir diğer öne çıkan özellikleri de üniversiteleri ve Türk öğrencilerinin üniversite eğitimi için tercih etmesidir. Birçok Avrupa kriterlerinde seçkin kabul edilen yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır. Öğrencilerimiz sınavsız, taban puanı olmayacak şekilde kabul edilmektedir. Birçok açıdan yüksek öğrenim kurumları Türk öğrencileri açısından avantajlıdır.

Bosna Hersek te yaşam giderleri kesinlikle öğrencilerin ve ailelerinin bütçesini sarsmayacak niteliktedir. Üniversite ücretleri lisans ve doktora olarak 2000 euro ile 4500 euro olarak değişmektedir. Dünyanın ve Avrupa nın diğer ülkeleri ile kıyaslandığında gerçekten ekonomik rakamlardır.

Üniversite ücretlerinin yanında, genel anlamda Bosna Hersek te yaşam giderleri de yüz güldürmektedir. Aylık yaşam giderleri yaklaşık olarak 300 ile 400 euro arasında değişmektedir. Konaklama için küçük daireler tutulabilir. Evlerin kiraları da yüksek değildir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak öğrencilerimizin konaklama hazırlıklarını daha onlar gelmeden yaptığımızı belirtelim.

Yeme içme noktasında, gerçekten bereketli ve bol gıdanın olduğu, fiyatlarının da makul olduğu bir ülkedir. Hem meyve, sebze, hem de hayvancılık olarak kendine yeten ve ucuz bir ülkedir. Ulaşım olarak da şehirler küçük olduğundan, ucuzdur. Birçok yere yürüme mesafesinde gidebilirsiniz.

Bosna Hersek te yaşam giderleri açısında öğrencileri zorlayacak rakamlar söz konusu değildir. Üniversitelerin de seçkin eğitim vermesi, Türk öğrencilerin memnun kalmasını sağlamaktadır. Geçerli ve tanınan bir diploma ile öğrenciler ülkemiz yanında, AB ülkelerinde çalışma şansını da yakalamaktadır.

Üniversitenin Konumu