Mostar Üniversitesi

Mostar Üniversitesi

Mostar Üniversitesi 1977 yılında kurulduktan sonra kısa bir zamanda bulunduğu dönemin eğitim modeline entegre olacak şekilde düzenlemeler yaparak, bilimsel araştırma ekibinin kalitesini daha da arttırarak ve gelişim sürecini başarılı bir biçimde tamamlamak için finansal kaynaklar bularak kurumsal yapısını kaliteli eğitim verecek biçimde şekillendirmeyi başarmıştır. 4000 mt²’lik araştırma alanımda eğitim veren Mostar üniversitesi, günümüzde birçok laboratuar ve dersliklere sahiptir. Mostar Şehri içerisinde yer alan üniversitenin seneler içerisinde yaşadığı akademik gelişime uygun bir şekilde yapılandırılmış binaları, kütüphanesi, restorandı, mobilyalı yurtları ve oldukça kaliteli bir yemekhanesi bulunmaktadır. 1993 senesinin Kasım ayından başlayarak Mostarda eğitim hizmetlerinin kalitesini yükseltmeye yönelik yeni bir döneme geçen diğer Mostar Üniversiteleri gibi eğitim görevlilerini 250’ye çıkartan Mostar Üniversitesi, Mostarda eğitim veren diğer Mostar üniversiteleri öğrencileriyle birlikte 12 bin öğrenciye hizmet vermektedir. Ayrıca Mostarda eğitim sürecindeki bir takım değişimler yaşanması sonucu üniversitede kolej eğitimi de verilmeye başlanmıştır. Diğer Mostar üniversiteleri ile bir arada düzenlenen öğrenci birlikleri önderliğinde organizasyonla, maddi açıdan kötü durumda olan öğrencilere burs, barınma ve sağlık hizmetleri gibi konularda yardım da yapılmaktadır. Mostar eğitim sürecine yeni başlayan öğrenciler için öğrenci nde; çevre gezileri, kültürel etkinlikler, seminerler ve Proje Tempus, Wus Avurturya Proje, EUA gibi okul içi faaliyetler düzenlenmektedir.

Mostarda üniversite eğitimi almak isteyenlere sunduğu hizmeti bir adım ileriye taşımak için NoviSad, Kragujevac(SCG), Norveç Fen Bilimleri, Mısır İskenderiye, Madrid, Granada, Jyvaskyla ve Ljubljana üniversiteleri ile modern bir işbirliği içerisine de girilmiştir.
Eurostar profesyonel hizmetiyle sunulan Mostar üniversiteleri içinde seçkin bir statüye sahip olan Mostar Üniversitesi’nde; Bilgi Teknolojileri, Mühendisliği Öğretmenliği, Kültür Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği bölümleri de mevcuttur. Eurostar öğrencilere sunduğu danışmanlık, yerleştirilme ve dil eğitimi imkanlarıyla Avrupa’da yükseköğrenim görmek isteyenlerin hayallerini gerçekleştirmektedir. Eurostar sizlere; Mostardaki üniversiteler arasında eğitim kalitesiyle fark yaratmış Dzemal Bijedic Üniversitesi’nin eğitime dahil olarak Avrupa standartlarıyla sunulan bir üniversiteyi bitirme ve ayrıca Avrupa’nın göbeğinde yer alan bir kardeş şehirde yaşama olanağı sunuyor.

Yönetim İşletme FakültesiCemal Bihedic Üniversitesi Yönetim İşletme Fakültesi; iki ve dört senelik lisansla birlikte yüksek lisans ve doktora seçeneklerine de sahiptir. Dzemal Bijedic Üniversitesi bünyesinde ekonomi yüksek lisansı ve doktora programları bulunduğu gibi ayrıca, iki yıllık bir Dzemal Bijedic programını tamamlayan bütün öğrenciler, Ekonomist Yöneticisi programlarını tamamlayarak dört senelik bir diploma da alarak mezun olabilir.

İşletme

Mekanik Mühendislik Makine Bölümü

Mostarda üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için iki ve dört senelik lisans imkanları mevcuttur. İki senelik eğitimin tamamlanmasıyla diploma sahibi olunabilirken, ilave 5 dönemlik programla makine mühendisi diploması da alınabilir. Ayrıca yüksek lisans programları ve teknik bilimlerde ilave olarak doktora imkanları da sunulmaktadır. 2002 senesinden sonraki süreçte genel makine bölümü değişerek bilgisayar mühendisliği haline getirilmiştir.

Makine Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Fakültesi

Cemal Bihedic Üniversitesi’nin en köklü fakülteleri arasında yer alan ve 1993 yılında Ekonomi ve Hukuk Fakültesi binalarından ayrılarak Yurt Mucibabic’e taşınan inşaat mühendisliği bölümü

İnşaat Mühendisliği
Ürün Mühendisliği
İş Güvenliği
Mekanik Ağaç İşleme
Trafik
Enerji

Beşeri Bilimler Fakültesi

1999 yılında ilk olarak Diller Yüksek Okulu adıyla kurulan ve daha sonra 2002 senesinde Edebiyat Fakültesi adını alan bölümde; Beşeri bilimler, yüksekokul programları ve Sosyal Bilimler programları bulunmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı
Alman Dili ve Edebiyatı
Boşnak Dili ve Edebiyatı
Boşnak Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı
Boşnak Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı
Görsel Sanatlar
Tiyatro Bölümü
Sanat Tarihi ve Tarih Çalışmaları
Oyunculuk, Dram Psikolojisi

Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Mostar şehri içinde kurulan ve 1997 senesinden beri eğitim veren fakülte, Bologna Kriterleri’ne göre düzenlenen bir müfredatla öğretim vermektedir. Mostar içinde eğitim gören ilk mezunları 2008 senesinde 2254 kişi olarak verdiği gibi, 21 öğrencisini de uzaktan eğitim programıyla mezun etmiştir. Günümüzde Mostarda eğitim için konaklamadan bu uzaktan eğitim programıyla fakülteyi bitiren öğrenciler çoğunluğu olmuşturmaktadır.

Bilgisayar mühendisliği
Halkla İlişkiler
İletişim Bilimleri
İş İletişimi
Bilgi Teknolojisi
Gazetecilik

Öğretmenlik Eğitim Fakültesi

Mostar şehrinin köklü fakülteleri arasında kendine yer bulan fakülte, 1950 senesinde eğitime başlamış bir devlet kurumudur. İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim okullarına eğitim verecek personeller başarıyla yetiştirilmektedir. Tam ve yarı zamanlı öğrencilere yönelik yapılan araştırmaya dayalı öğretim hizmetleri; atölye çalışmaları, seminerler, konferanslar, egzersizler, geziler ve değişik danışmanlık hizmetlerini kapsamaktadır. Buna ilave olarak, Mostar içindeki faaliyet gösteren sanat toplulukları için bazı sergi ve müzik etkinlikleri de yapılmaktadır.
Mostar, Saraybosna, Tuzla, Banja Luka, Bihac ve Belgrad üniversitelerinden 70 akademik uzman haricinde, Bosna Hersek’in farklı yerlerinden ve Mostardaki üniversiteler bünyesinden getirilen 45 öğretim görevlisi ile öğrencilerine eğitim sunulmaktadır.

Tarih ve Coğrafya
Matematik ve Fizik
İslam Dini Öğretimi
Kimya
Fiziksel Eğitim
Sınıf Öğretmenliği
Müzik Eğitimi
Sanat Eğitimi
Müzik Eğitimi
Spor Sağlık
Fizik ve Teknik Eğitim Enformasyonu
Psikoloji
Biyoloji
Hukuk Fakültesi

1971 yılında eğitime başlayan bölüm, 1976 senesinden itibaren bağımsız bir yapıyla faaliyetlerine devam etmiştir ve şuan 37 akademisyene sahip durumdadır. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrenci sayısı ise 1000’in üzerindedir. Mostar eğitim sürecine uyum sürecinde ders programı değişten fakültede günümüzde; Siyasi Ekonomi, Uluslararası Hukuk, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Ulusal Devlet Teorisi, Sosyoloji, İnsan Hakları, Roma Hukuku, Kamu Hukuku dersleri verilmektedir.
İki ve dört senelik eğitim seçeneklerinin sunulduğu fakültede, iki senelik programların tamamlanmasından sonraki devam edilen dört senelik eğitim programıyla avukat diploması alma ve sonrasında da yüksek lisans imkanı mevcuttur.

Anayasa
Ekonomi
Ceza Hukuku
Hukuk Devlet Tarihi
Sivil Haklar
Ziraat Fakültesi ve Tarım Koleji

1997 yılında kurulduğundan bugüne tam zamanlı eğitim sunan fakülte, Saraybosna Devlet Üniversitesi müfredatına uygun bir eğitim modeli benimsemiştir. 2002 yılında getirilen seçmeli ders seçenekleri ile öğrenciler; sebze, çiçek, meyve ve şarap dallarında mesleki uzmanlığa yönelebilmektedir.

Tarım
Meyve
Sebze
Çiçekler

İki Yıllık Kolejler
Mostarda üniversite bünyesinde 40000 mt² alana yayılan laboratuarlarda eğitim imkanı sunan Dzemal Bijedic Üniversitesi Koleji yaptığı yatırımlar ile öğrencilerin, iç tasarım ve kütüphane gibi tesisleri standart olarak kullanabildiği modern bir eğitim vermektedir. Üniversitenin kolejine gösterilen talebi karşılamak için tanıtım, prosedür, uyum ve organizasyon konularında birçok yenilik yapılmıştır. Buna ek olarak, uluslararası bilgi paylaşımını destekleyen internet ağ paylaşımı da öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

İşletme
Kamu Yönetimi
Tasarım
Malzeme
Ticari İşletme Yönetimi
Makine Mühendisliği
İnşaat

Eurostar tarafından sunulan danışmanlık ve başarıya endeksli aracılık hizmetleriyle Mostar eğitim sisteminin bir parçası olabilir ve Avrupa üniversiteleri kalitesindeki yüksek öğretiminizle iş hayatının aranan çalışanları arasındaki yerinizi alabilirsiniz. Kariyer hedeflerine daha da kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayan Eurostar güvencesi ile Mostardaki üniversiteler, Avrupa kültürünün harmanlandığı bir ortamda öğrenim görmenizi sağlayacaktır.

Üniversitenin Konumu